Prohlášení LOK-SČL k situaci na Slovensku

LOK-SČL sleduje poslední vývoj ve slovenském zdravotnictví v oblasti nemocniční péče s krajním znepokojením.

Vláda Slovenské republiky, která byla nedávno nucena podat demisi, vyhlášením nouzového stavu přistoupila k silovému řešení vzniklé situace, a některým slovenským lékařům tak brání ve využití jejich ústavního práva – podat výpověď z pracovního poměru.

Tímto neadekvátním a nepochopitelným krokem vzniklý problém rozhodně neřeší, pouze vyhrocuje již tak vážnou situaci a oddaluje skutečné řešení.

Apelujeme na vládu Slovenské republiky, aby se vrátila k jednacímu stolu a snažila se vzniklý problém vyřešit konstruktivně. Za zajištění zdravotní péče pro občany Slovenské republiky totiž nese odpovědnost pouze a jedině vláda, nikoliv lékaři.

LOK-SČL zároveň vyzývá české lékaře, aby zůstali solidární se slovenskými kolegy ve výpovědích a aby nereagovali na eventuelní pobídky zastoupit jejich místa ve slovenských nemocnicích. LOK-SČL plně stojí za požadavky slovenských nemocničních lékařů a podporuje je v jejich boji za spravedlivé ohodnocení.

MUDr. Martin Engel, předseda LOK-SČL

Přidat komentář

Komentáře - 6 příspěvků


Související články

Zdravotníci se aktivizují, zakládají Krizový štáb

Je za minutu dvanáct. Únorové memorandum zaručující růst platů lékařů a dalších zdravotníků v nemocnicích v příštích dvou letech se může stát bezcenným cárem papíru. Ministr Heger a vládní koalice nedávají jasnou odpověď, jestli chtějí dostát závazku České republiky vůči zdravotníkům. Dosavadní jednání nikam nevedou. Proto vznikl Krizový štáb „Zdravotnické trojky“ (Z3). Ten vyzývá ministra Hegera, aby se ke splnění podmínek memoranda jasně vyjádřil do 5. listopadu 2011.

LOK-SČL je silně znepokojen postojem ministra zdravotnictví Hegera k plnění memoranda

Tento víkend se v Rychnově nad Kněžnou mimořádně sešlo předsednictvo Lékařského odborového klubu – svazu českých lékařů, aby prodiskutovalo současnou situaci v českém zdravotnictví a přístup ministerstva zdravotnictví k plnění Memoranda o úpravě poměrů ve zdravotnictví.

Petici „SOS zdravotnictví“ podpořilo:
32 876 signatářů
Výpověď podalo:
3 837 lékařů
Do odchodu zbývalo:
5 dní 9 hodin 58 minut 53 vteřin

Memorandum

Dokument, kterým byla ukončena akce Děkujeme, odcházíme, obsahující sedm bodů.

VÍCE INFO

Aktuální problém

Vláda porušuje základní pravidla pro jednání Tripartity, přináší na ní témata již odsouhlasená vládou.
 

VÍCE INFO

10 věcí

10 věcí, které jsme se dozvěděli díky vzpouře lékařů.

VÍCE INFO