Zlepší reforma zdravotní péči? Lidé tomu spíše nevěří

Dvě třetiny lidí podle průzkumu Českého zdravotnického fóra (ČZF) nevěří tomu, že reformní zákony zlepší zdravotní péči v ČR.

Vybrané principy reformy podporují, obávají se však finančních dopadů. Připlácení za nadstandard podporuje třetina. V průzkumu odpovídala stovka občanů, hodnotili své zkušenosti z pohledu pojištěnců, pacientů či jejich rodinných příslušníků.

Změny k horšímu v přístupu ke zdravotní péči zaznamenala v roce 2011 pětina dotázaných, žádné změny nepocítilo 78 procent lidí.

O důvodech zavádění nadstandardů mají lidé podle průzkumu málo informací a konkrétní příklady umí vyjmenovat jen každý druhý. "Třetina dotázaných je přesvědčena, že by si měl pacient připlácet nad rámec placené zdravotní daně," uvedl k přijatelnosti nadstandardů ředitel ČZF Michael Vích.

Tuto možnost dal zákon od ledna, nemocnice mohou vybírat za lepší oční čočky, lehčí sádry a některá očkování. Za operaci u profesora si zatím lidé připlatit nemohou, ministerstvo to chce umožnit od května.

Většina dotázaných, 81 procent, podporuje posílení konkurence mezi zdravotními pojišťovnami, což umožní připravovaný zákon o zdravotních pojišťovnách nejpozději od roku 2014.

Lidé nemají větší výhrady proti zavedení půlroční čekací lhůty na přestup k jiné zdravotní pojišťovně. Podle Vícha zřejmě proto, že drtivá většina svoji pojišťovnu měnit nehodlá. Do loňska bylo možné měnit pojišťovnu jednou za rok k prvními dni čtvrtletí, nyní jen k 1. lednu následujícího roku, čekání se tak může protáhnout i na rok a půl.

Dosavadní reformní změny považují lidé za dílčí, práce na reformě se jim zdá pomalá. Někteří se obávají toho, že v tomto volebním období se nepodaří přijmout další opatření. Podle oponentů cílem reformy není nic jiného, než získat více finančních prostředků, a to právě od pacientů.

Zdroj | Ct24.cz
 

 

Přidat komentář

Komentáře - 7 příspěvků


Související články

Ministerstvo chce sbírat intimní údaje o všech zdravotnících

Ministerstvo zdravotnictví chce vytvořit obří databázi osobních údajů všech zdravotníků v ČR. Úředníci budou mít přístup ke všem citlivým datům. Tato zpráva přitom přichází v době, kdy se ukazuje, jak snadno lze zneužít a zpeněžit důležité informace o lidech...

Zdravotničtí odboráři nesouhlasí s návrhem dostupnosti lékařské péče, chystají protesty

Přestože nový návrh ministerstva zdravotnictví slibuje lepší dostupnost zdravotnické péče pro občany, podle odborových svazů ohrožuje pacienty i zaměstnance lékařských zařízení.

Petici „SOS zdravotnictví“ podpořilo:
32 876 signatářů
Výpověď podalo:
3 837 lékařů
Do odchodu zbývalo:
5 dní 9 hodin 58 minut 53 vteřin

Memorandum

Dokument, kterým byla ukončena akce Děkujeme, odcházíme, obsahující sedm bodů.

VÍCE INFO

Aktuální problém

Vláda porušuje základní pravidla pro jednání Tripartity, přináší na ní témata již odsouhlasená vládou.
 

VÍCE INFO

10 věcí

10 věcí, které jsme se dozvěděli díky vzpouře lékařů.

VÍCE INFO