Zdravotničtí odboráři nesouhlasí s návrhem dostupnosti lékařské péče, chystají protesty

Přestože nový návrh ministerstva zdravotnictví slibuje lepší dostupnost zdravotnické péče pro občany, podle odborových svazů ohrožuje pacienty i zaměstnance lékařských zařízení.

Na protest odbory plánují v úterý 27. března demonstraci za přepracování návrhu.

Navrhované nařízení stanovuje pro pacienty vzdálenost zdravotnických zařízení prostřednictvím konkrétní dojezdové doby autem. V praxi jde však podle odborářů o podklad, který může zrušit některé současné nemocnice, ambulance a ordinace praktických lékařů. Při schválení tohoto návrhu tak hrozí drastické omezení zdravotnické péče, varují odbory.

"Když jsme si ty normy přečetli, tak jsme byli do slova a do písmene zhrozeni. My už dneska máme informace, že běžní občané a lidé mají problémy s dostupností zdravotní péče za stávající situace a za stávajícího stavu," řekla předsedkyně odborového sdružení Dagmar Žitníková.

Na základě navrhovaného nařízení je pro občany dostačující dostupnost praktického lékaře, dětského lékaře, zubaře a gynekologa do 40 minut vzdálenosti jízdy autem. To znamená, že lékař, k němuž pacient míří s určitým problémem (horečky, střevní chřipky), může být až padesát kilometrů daleko.

Pro nemocniční oddělení chirurgické, interní, gynekologické, porodní či oddělení ARO postačí vzdálenost do 45 minut jízdy autem.

V případě nemocniční péče pro dítě je garanční doba dojezdové vzdálenosti 75 minut. To znamená, že by ve výsledku stačilo jedno dětské nemocniční oddělení v každém kraji. "To jsou velmi závažné věci, jestli budete cestovat přes celý kraj do té krajské nemocnice, protože podle oficiálních vzdáleností vlastně téměř z žádného místa v tom kraji nepřekročíte těch pětasedmdesát minut cestou do krajského města. Týká se to téměř všech krajů," říká místopředseda sdružení Ladislav Kucharský.

Ještě dál může být podle návrhu kardiochirurgie, neurochirurgie, cévní a hrudní chirurgie, onkologie a následná lůžková péče. Jejich dostupná vzdálenost je do 180 minut jízdy autem. V tomto případě tedy stačí dvě nemocnice v rámci celé republiky.

Navrhované nařízení, které by mělo sloužit jako podklad pro zdravotní pojišťovny, má řadu nedokonalostí. Neudává, odkud by se měla vzdálenost počítat a vychází z předpokladu dostupnosti autem. "Vzhledem k tomu, kolikrát se musí pacient k lékaři vracet, ať už na kontroly či pro recepty, je vzdálenost zdravotnické péče ohromná," vytýká návrhu Žitníková.

Odbory požadují přepracování návrhu a ve spolupráci s dalšími organizacemi, jako jsou ČMKOS, Česká lékařská komora, Lékařský odborový klub, Svaz pacientů či Národní rada osob se zdravotním postižením, plánují v poledne 27. března demonstraci před ministerstvem zdravotnictví.

Zdroj | Mediafax

Přidat komentář

Komentáře - 7 příspěvků


Související články

Zlepší reforma zdravotní péči? Lidé tomu spíše nevěří

Dvě třetiny lidí podle průzkumu Českého zdravotnického fóra (ČZF) nevěří tomu, že reformní zákony zlepší zdravotní péči v ČR.

Ministerstvo chce sbírat intimní údaje o všech zdravotnících

Ministerstvo zdravotnictví chce vytvořit obří databázi osobních údajů všech zdravotníků v ČR. Úředníci budou mít přístup ke všem citlivým datům. Tato zpráva přitom přichází v době, kdy se ukazuje, jak snadno lze zneužít a zpeněžit důležité informace o lidech...

Petici „SOS zdravotnictví“ podpořilo:
32 876 signatářů
Výpověď podalo:
3 837 lékařů
Do odchodu zbývalo:
5 dní 9 hodin 58 minut 53 vteřin

Memorandum

Dokument, kterým byla ukončena akce Děkujeme, odcházíme, obsahující sedm bodů.

VÍCE INFO

Aktuální problém

Vláda porušuje základní pravidla pro jednání Tripartity, přináší na ní témata již odsouhlasená vládou.
 

VÍCE INFO

10 věcí

10 věcí, které jsme se dozvěděli díky vzpouře lékařů.

VÍCE INFO