Analýza ministerstva zdravotnictví: méně lékařů = stejná péče. "Je to účelová argumentace," říká Martin Engel

Ministr Leoš Heger nechal srovnat české lékaře s japonskými. Výsledek: oba systémy jsou podobné, v Česku je ale moc doktorů.

Leoš Heger zbrojí na nové protesty doktorů. Až lékařské odbory začnou za pár dní znovu hrozit odchody, protože jim nemocnice neposlaly slíbené vyšší platy, zkusí je ministr umlčet novým srovnáním.
Podle toho je v Česku lékařů zbytečně moc, aniž by lidé byli díky tomu zdravější než jinde. Třeba ve srovnání s Japonskem. Tam je sice na tisíc obyvatel doktorů téměř o polovinu méně (v Česku je to 3,6 lékaře), v českých nemocnicích ale umírá dvakrát tolik pacientů kvůli nekvalitní péči, což je mezinárodně sledovaný parametr.

Japonské zdravotnictví je přitom s českým dobře porovnatelné – má podobný platební systém, míru spoluúčasti a také počet nemocničních lůžek. Dramaticky se však liší ve výsledcích, což je vidět například na délce života. Zatímco tady se v posledních padesáti letech prodloužila jen o necelých sedm let, v Japonsku se naděje na dožití zvedla o více než patnáct let. Životní styl se přitom podle statistik až tolik neliší – třeba počet kuřáků nebo obézních lidí je v obou zemích srovnatelný.
 

Devět nebo dvanáct

Nejde ale jen o srovnání s Japonskem, Česko má víc lékařů na počet obyvatel i proti průměru zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). V zahraničních nemocnicích či ordinacích jsou totiž lékaři zaměstnávaní jen skutečně odbornou prací. Tam, kde je lze zastoupit, nastupují sestry nebo jiní vyškolení nelékaři. A právě to chce ministerstvo změnit. Nynější hrozba dalších protestů, o které odbory definitivně rozhodnou za  týden na celostátním sněmu, to jen urychluje.

„Ukazuje se, že počet doktorů není pro zdravotnictví určující. Vystačit můžeme jen s polovinou, systém se ale musí dobře nastavit. Doktoři musí sloužit jako odborní konzultanti, ne jako ti, kteří zavádí kanylu,“ komentuje data ředitel Hegerova kabinetu Jan Růžička.

K podobnému zjištění navíc dospěl před časem i tým na prestižní americké Mayo Clinic. Léčba podle jejich studie probíhá stejně úspěšně, ať má jeden lékař na starost devět lůžek, nebo dvanáct. To však neznamená, že by se čeští doktoři nudili. „Že jich tu je nadbytek, není vidět, jsou vytížení, ale ne účelně,“ připouští poradce ministra Pavel Vepřek.

V jedné věci se Hegerův úřad s odboráři shodne – že totiž odliv schopných a zkušených lékařů se nedaří nahradit. Komora nedostatkem doktorů straší dlouhodobě. Jenže stát je nechce přitáhnout na peníze. „I kdybychom snesli zlaté vejce, ve srovnání s Německem nebudeme nikdy konkurenceschopní. Tak to prostě je. Z Německa se zase chodí do Švýcarska, odtud do USA. Musíme hledat, jak z toho ven,“ shrnuje Růžička.

První pokusy

A právě v tom už se vláda s lékaři rozchází. „Ministerstvo má snahu dělat péči co nejlevnější, a tím připravuje pacienty o jistotu kvality. Celá tahle analýza má personální devastaci nemocnic jen zdůvodnit,“ zlobí se šéf České lékařské komory Milan Kubek.

V některých nemocnicích už ale se změnami začínají. „Práce je ve zdravotnictví opravdu drahá komodita. Každý odborník by měl dělat pouze to, kde je jeho odbornost maximálně využita,“ říká Dana Jurásková, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice, kde testují přesun kompetencí směrem k sestrám na gynekologické klinice. Stejně to jde u léčby cukrovky nebo v dietologii. „Hodnotit zdravotní stav, laboratorní výsledky a indikovat výživu mohou nutriční terapeuti. Při dobré organizaci se může potřeba lékařů snížit,“ dodává Jurásková.

Zdroj | Hospodářské noviny

Přidat komentář

Komentáře - 7 příspěvků


Související články

Zlepší reforma zdravotní péči? Lidé tomu spíše nevěří

Dvě třetiny lidí podle průzkumu Českého zdravotnického fóra (ČZF) nevěří tomu, že reformní zákony zlepší zdravotní péči v ČR.

Ministerstvo chce sbírat intimní údaje o všech zdravotnících

Ministerstvo zdravotnictví chce vytvořit obří databázi osobních údajů všech zdravotníků v ČR. Úředníci budou mít přístup ke všem citlivým datům. Tato zpráva přitom přichází v době, kdy se ukazuje, jak snadno lze zneužít a zpeněžit důležité informace o lidech...

Petici „SOS zdravotnictví“ podpořilo:
32 876 signatářů
Výpověď podalo:
3 837 lékařů
Do odchodu zbývalo:
5 dní 9 hodin 58 minut 53 vteřin

Memorandum

Dokument, kterým byla ukončena akce Děkujeme, odcházíme, obsahující sedm bodů.

VÍCE INFO

Aktuální problém

Vláda porušuje základní pravidla pro jednání Tripartity, přináší na ní témata již odsouhlasená vládou.
 

VÍCE INFO

10 věcí

10 věcí, které jsme se dozvěděli díky vzpouře lékařů.

VÍCE INFO