Zlomené srdce zn. IKEM

Tu větu Leoše Hegera si člověk musí přečíst několikrát – aby se ujistil, že nemá vlčí mlhu. A skutečně, ministr nemůže odvolat ředitele kliniky IKEM Jana Malého jen „na základě řečí.“ Tak co kdyby ho vyhodil proto, že Malý svým zavilým odporem ke zveřejnění podezřelé smlouvy s firmou Kardioport porušuje příkaz ministra, protikorupční strategii jeho úřadu i vlády a teď i zákon o přístupu k informacím?

Vedení nemocnice dokola opakuje, že nákup pestré škály zdravotnického materiálu přes anonymního překupníka vyjde levněji, než kdyby tentýž sortiment klinika nakupovala přímo od výrobců. Pokud to tak je, proč Malý nepřinese smlouvu a příslušné údaje dvakrát nepodtrhne tlustým fixem? Proč místo toho začerňuje celé pasáže a chová se jako vystrašený žáček zmizíkující v panice pětku v žákovské knížce?

Zkušenosti s nákupy přes prostředníky jsou u nás děsivé. Ať už jde o zbraně pro armádu, nebo přístroje pro severočeské nemocnice, vždy jsou jejich součástí stamilionové provize pro překupníky, odtékající z veřejných rozpočtů. Kolem tajemného Kardioportu se navíc ometají lidé z blízkosti Romana Janouška, jehož aktivity zavánějí úplatkářstvím daleko za hranice naší metropole. Těžko si představit, že se pro tentokrát změnil v přejícného altruistu.

Ministr Heger vydal zásadní nařízení, v němž ukládá všem ředitelům státních nemocnic, aby skoncovali s obchodováním přes překupníky. Pokud teď ponechá ve funkci Jana Malého, zcela tím podkopá své tažení proti neprůhledným kšeftům nemocnic. Jejich šéfové, většinou dosazení ODS a ČSSD, si řeknou: Stačí mít odolnost ředitele pražské kardiochirurgie a temné manipulace s veřejnými tendry, po nichž tuční soukromá konta zadavatelů i stranické kasy, mohou dál vzkvétat.

Z pražské kliniky na „opravená srdce“ vždy vyzařoval étos velkého poslání, a to dokonce i za komunistů. Dnes jako by z ní čpěla morálka světa hazardu či bossů ČSTV. A část této špíny již olizuje boty nepochopitelně váhajícího ministra Hegera.

Zdroj | Hospodářské noviny   

Přidat komentář

Komentáře - 7 příspěvků


Související články

Komentář k zasedání Rady hospodářské a sociální dohody ČR

20. června se poprvé od čtvrteční stávky se sešla vláda se zástupci zaměstnavatelů a odborů, takzvaná tripartita, kde měla být projednávána i první části zdravotnické reformy.

Věřte lékařům. Ale kterým?

Leoš Heger, lékař a ministr, představuje svou zdravotní reformu, kudy chodí. David Rath, lékař a stínový ministr, kudy chodí, Hegerovy návrhy kritizuje. Lékař proti lékaři.

Petici „SOS zdravotnictví“ podpořilo:
32 876 signatářů
Výpověď podalo:
3 837 lékařů
Do odchodu zbývalo:
5 dní 9 hodin 58 minut 53 vteřin

Memorandum

Dokument, kterým byla ukončena akce Děkujeme, odcházíme, obsahující sedm bodů.

VÍCE INFO

Aktuální problém

Vláda porušuje základní pravidla pro jednání Tripartity, přináší na ní témata již odsouhlasená vládou.
 

VÍCE INFO

10 věcí

10 věcí, které jsme se dozvěděli díky vzpouře lékařů.

VÍCE INFO