Komentář k zasedání Rady hospodářské a sociální dohody ČR

20. června se poprvé od čtvrteční stávky se sešla vláda se zástupci zaměstnavatelů a odborů, takzvaná tripartita, kde měla být projednávána i první části zdravotnické reformy.

V rámci každé legislativní normy lze posuzovat obsah a formu. Po obsahové stránce novela zahrnuje pozitivní věci, především v lékové politice (elektronické aukce na nákup léčiv, zjednodušení právních řízení ohledně cen léčiv), která by jednoznačně měla vést k výrazným úsporám v této oblasti.

Největším problémem se jeví vymezení standardní péče, protože konkrétní podoba standardu a nadstandardu je plánovaná až prováděcí vyhláškou a v této chvíli se schvaluje pouze kostra a nikoliv konkrétní parametry.

Za daleko nepřijatelnější považuji ovšem formu projednávání dané novely, kdy jen komplexní pozměňovací návrh koaličních poslanců má přes 60 stran a orientace v takovémto chaosu je velmi obtížná. Vyskytl se zde dokonce požadavek na zrušení omezení členství v dozorčích radách zdravotních pojišťoven, což jak strana odborů, tak i strana zaměstnavatelů považuje za přímo skandální a nehorázné.

Z celého jednání bylo zřejmé, že vláda v této fázi nehodlá ustoupit ani o milimetr, aby to po čtvrteční stávce nebylo považováno za vládní porážku.

Nabídkou bylo otevření dané novely cirka do měsíce, kdy bude údajně opět prostor pro řešení požadavků ze strany ostatních partnerů.

Martin Engel

Přidat komentář

Komentáře - 9 příspěvků


Související články

Zlomené srdce zn. IKEM

Tu větu Leoše Hegera si člověk musí přečíst několikrát – aby se ujistil, že nemá vlčí mlhu. A skutečně, ministr nemůže odvolat ředitele kliniky IKEM Jana Malého jen „na základě řečí.“ Tak co kdyby ho vyhodil proto, že Malý svým zavilým odporem ke zveřejnění podezřelé smlouvy s firmou Kardioport porušuje příkaz ministra, protikorupční strategii jeho úřadu i vlády a teď i zákon o přístupu k informacím?

Věřte lékařům. Ale kterým?

Leoš Heger, lékař a ministr, představuje svou zdravotní reformu, kudy chodí. David Rath, lékař a stínový ministr, kudy chodí, Hegerovy návrhy kritizuje. Lékař proti lékaři.

Petici „SOS zdravotnictví“ podpořilo:
32 876 signatářů
Výpověď podalo:
3 837 lékařů
Do odchodu zbývalo:
5 dní 9 hodin 58 minut 53 vteřin

Memorandum

Dokument, kterým byla ukončena akce Děkujeme, odcházíme, obsahující sedm bodů.

VÍCE INFO

Aktuální problém

Vláda porušuje základní pravidla pro jednání Tripartity, přináší na ní témata již odsouhlasená vládou.
 

VÍCE INFO

10 věcí

10 věcí, které jsme se dozvěděli díky vzpouře lékařů.

VÍCE INFO