Memorandum podepsáno, doktoři si polepší

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel ve čtvrtek podepsali společné memorandum a na znamení smíru si podali ruce. Tím by měla krize ve zdravotnictví skončit.

„Ještě dnes vyzvu lékaře ke stahování výpovědí,“ řekl Engel. A ministr Heger dodal: „Věřím, že se nebudou odehrávat žádná personální dramata.“

Tři tisíce osm set nemocničních lékařů, kteří podali výpověď a k 1. březnu chtěli odejít z nemocnic, by tak měli zůstat. „Vyzval jsem ředitele nemocnic, aby lékařů brali zpět co nejvíce. Oni také budou rádi, že ta akce skončila a nedošlo k žádným neštěstím,“ řekl Heger. Uvedl, že do středy, kdy vláda podle slibu premiéra Petra Nečase (ODS) by měla schválit memorandum, a tedy i zvýšit tarifní platy lékařů o 5000 až 8000 korun, už bude v podstatných číslech vědět, kolik lékařů se vrátilo.

Někde vezmou zpět všechny, někde ne

Heger a Engel ale přiznali, že ne všichni se vrátí, protože někteří si již našli jiné zaměstnání. Drtivá většina však počítá s tím, že výpověď stáhne. „Budu se snažit o to, aby ti, co se budou chtít vrátit, se měli kam vrátit,“ řekl Engel.

Ministr zdravotnictví informoval, že teď čeká všechny práce na reformách, které by měly přinést úspory, a tím i prostředky pro další zvyšování platů zdravotníků. Ředitelé nemocnic v Moravskoslezském kraji vezmou zpět všechny lékaře, kteří stáhnou své výpovědi.

Nemocnice ve Zlínském kraji nejsou jednotné v názoru, zda vzít zpět všechny lékaře, kteří podali výpověď v souvislosti s odborářskou akcí Děkujeme, odcházíme. Největší problémy doktoři mohou očekávat v Uherském Hradišti. Všech pět velkých nemocnic v Plzeňském kraji, tedy čtyři krajské a největší státní fakultní v Plzni (FN), vezme zpět všechny doktory, kteří stáhnou své výpovědi.

Letos na jednoho doktora 110 000 Kč

Na vyšší platy nemocničních lékařů půjdou letos dvě miliardy korun. Dostane je zhruba 18 200 lékařů.
„Do všech nemocnic, léčeben dlouhodobě nemocných, odborných léčebných ústavů a také na záchranné služby půjdou peníze, a to tak, že to bude částka l10 000 korun na jednoho lékaře v letošním roce, včetně povinných odvodů. Každému by měl být plat navýšen od 5000 do 8000 Kč hrubého měsíčně, podle toho, v jaké tarifní třídě je a jak dlouhou má praxi,“ řekl Právu prezident lékařské komory Milan Kubek.

***

Jak stouply tarify

* 5000 Kč dostane přidáno 2900 lékařů zařazených
do 11. a 12. platové třídy.
* 6500 Kč dostane přidáno 3100 lékařů, kteří jsou
ve 13. platové třídě.
* 8000 Kč dostane přidáno 12 200 lékařů zařazených do 14. a vyšší platové třídy.
„V nemocnicích, které jsou soukromé, by lékaři tyto částky měli dostat do základního platu. To se týká těch lékařů, kteří nemají tarify. Ti vždy mají základní platovou složku a k tomu složku pohyblivou,“ řekl Kubek.
Uvedené částky už by měly lékaři dostat za měsíc březen, to znamená, že je poprvé uvidí na výplatní pásce začátkem dubna letošního roku.

Další přidání během dvou let

Podle memoranda další přidání mohou očekávat lékaři a spolu s nimi i zdravotní sestry v příštích dvou letech. Lékařům bude plat upraven takto: * V roce 2012 se jim zvýší plat o 10 procent průměrného platu lékaře v ČR.
* Od roku 2013 by měl plat lékaře v přímé úměře na dosaženou kvalifikaci a praxi dosáhnout 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v národním hospodářství.
Těchto částek by mělo být dosaženo při limitu objemu přesčasové práce maximálně osm hodin týdně. Uvedené násobky zároveň splňují požadavky LOK v akci Děkujeme, odcházíme. Peníze nepůjdou ze státního rozpočtu, ale výhradně z úspor, které má přinést reforma zdravotnictví.
 

Zdroj | Právo

Přidat komentář

Komentáře - 7 příspěvků


Související články

Lékaři a zdravotníci budou za atestace platit méně, odsouhlasila vláda

Lékaři, zubaři a farmaceuti zaplatí za atestační zkoušky nově místo 3500 korun jen 500. Snížení plateb za atestace podle zdrojů ČTK schválila vláda. Méně se má platit také za zkoušky v závěru certifikovaných kurzů, klesnou i poplatky za osvědčení pro sestry.

Heger zatlačí na nemocnice, které nepřidaly lékařům

Čtvrt roku po podepsání memoranda, kterým skončila protestní odborová akce Děkujeme, odcházíme, nedostali přidáno lékaři v 15 ze 190 nemocnic.

Petici „SOS zdravotnictví“ podpořilo:
32 876 signatářů
Výpověď podalo:
3 837 lékařů
Do odchodu zbývalo:
5 dní 9 hodin 58 minut 53 vteřin

Memorandum

Dokument, kterým byla ukončena akce Děkujeme, odcházíme, obsahující sedm bodů.

VÍCE INFO

Aktuální problém

Vláda porušuje základní pravidla pro jednání Tripartity, přináší na ní témata již odsouhlasená vládou.
 

VÍCE INFO

10 věcí

10 věcí, které jsme se dozvěděli díky vzpouře lékařů.

VÍCE INFO