Heger zatlačí na nemocnice, které nepřidaly lékařům

Čtvrt roku po podepsání memoranda, kterým skončila protestní odborová akce Děkujeme, odcházíme, nedostali přidáno lékaři v 15 ze 190 nemocnic.

Ředitelé tvrdí, že jim zdravotní pojišťovny na zvýšení platů o 5000 až 8000 korun nedaly peníze. Šéf odborů Martin Engel se dnes s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) dohodl, že mu dá seznam nemocnic i pojišťoven, kde je tento problém, a ministr "zasáhne". Řekla to místopředsedkyně Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Jana Vedralová.

"Domluvili jsme se, že dáme co nejdřív konkrétní seznam, která nemocnice a hlavně která pojišťovna nezaplatí. Pan ministr svými pákami zapůsobí, aby se to změnilo," uvedla Vedralová, která se ranní schůzky s ministrem také zúčastnila. Problém podle dostupných informací přetrvává ve Zlínském kraji, problémy jsou i ve Středočeském kraji v Mělníku a Příbrami, z menších nemocnic pak například v Kadani a Semilech.

Heger potvrdil, že k této intervenci se chystá, využije vlivu zástupců státu ve správních radách pojišťoven. Situace je pro něj zároveň impulzem k upřesnění příští úhradové vyhlášky, případně zákona, který ministerstvo k vydání vyhlášky zmocňuje. Chce doplnit, že co je ve vyhlášce, "je v některých případech maximum, co mohou platit pojišťovny, aby neplatily zbytečně operační roboty, a na druhé straně že to je také minimum, tak jak to vždy chtěli poskytovatelé péče, aby měli jisté záruky," řekl.

Na dnešním setkání s ministrem se podle Vedralové ukázal jeden zásadní problém - ať už odboráři řekli jakoukoli námitku k připravované reformě, dozvěděli se od ministra, že to už v návrzích zákonů není, že to už se změnilo. Odboráři totiž měli starší znění, nejnovější nedostali. "Domluvili jsme se, že budeme dostávat vždy nejnovější úmysly, to umožní zlepšit komunikaci s ministerstvem o reformách, která zatím vázla," shrnula.

Na programu schůzky bylo také rušení lůžek ve státních nemocnicích. Podle materiálu pro zdravotnickou tripartitu chce ministr začít s rušením akutních nemocničních lůžek k 1. červenci, což podle lékařských odborů bez předchozí analýzy nelze. "Pan ministr nás ujistil, že počítá s postupným rušením lůžek na základě analýzy, proces bude rozložen na tři roky," řekla Vedralová. S takovým postupem odboráři souhlasí.

Zhruba za tři týdny se sejde Heger s odboráři znovu, spolupráce na reformě by měla pokračovat.

Dnešní setkání ministra s šéfem odborů se koná jen pár dní před druhým veletrhem, na němž budou nabízet volná místa německé kliniky. Část lékařů zapojených do protestu hrozila odchodem do ciziny. V nemocnicích ČR pracuje 18.000 lékařů, výpověď v odborové akci dalo 3800. Po podpisu memoranda je stáhli."

Zdroj |denik.cz

Přidat komentář

Komentáře - 11 příspěvků


Související články

Lékaři a zdravotníci budou za atestace platit méně, odsouhlasila vláda

Lékaři, zubaři a farmaceuti zaplatí za atestační zkoušky nově místo 3500 korun jen 500. Snížení plateb za atestace podle zdrojů ČTK schválila vláda. Méně se má platit také za zkoušky v závěru certifikovaných kurzů, klesnou i poplatky za osvědčení pro sestry.

Memorandum podepsáno, doktoři si polepší

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel ve čtvrtek podepsali společné memorandum a na znamení smíru si podali ruce. Tím by měla krize ve zdravotnictví skončit.

Petici „SOS zdravotnictví“ podpořilo:
32 876 signatářů
Výpověď podalo:
3 837 lékařů
Do odchodu zbývalo:
5 dní 9 hodin 58 minut 53 vteřin

Memorandum

Dokument, kterým byla ukončena akce Děkujeme, odcházíme, obsahující sedm bodů.

VÍCE INFO

Aktuální problém

Vláda porušuje základní pravidla pro jednání Tripartity, přináší na ní témata již odsouhlasená vládou.
 

VÍCE INFO

10 věcí

10 věcí, které jsme se dozvěděli díky vzpouře lékařů.

VÍCE INFO