Sloučení s Metal-Aliance schválila i správní rada České průmyslové zdravotní pojišťovny

Správní rada České průmyslové zdravotní pojišťovny dala ve středu zelenou sloučení ústavu s pojišťovnou Metal-Aliance.

Agenturu Mediafax o tom informovala mluvčí průmyslové pojišťovny Elenka Mazurová s tím, že obě pojišťovny fakticky splynou po 1. říjnu letošního roku.

Pro záměr sloučení se na jednání správní rady vyslovili všichni zástupci pojištěnců a zaměstnavatelů, zastoupení v nejvyšším orgánu zdravotní pojišťovny, a také jeden z představitelů státu.

"Sloučení jsme schválili, protože jsme přesvědčeni, že jde o krok správným směrem. Toto usnesení bylo schváleno na správní radě deseti hlasy z dvanácti přítomných členů, a to jak zástupci zaměstnavatelů, tak zástupci zaměstnanců a usnesení nebylo odmítnuto ani všemi členy, kteří ve správní radě zastupují stát," uvedl po zasedání předseda rady Tomáš Čermák.

Dodal, že po sloučení dvou stabilizovaných pojišťoven vznikne druhá nejsilnější zdravotní pojišťovna po VZP a takový subjekt lépe naplní potřebu konkurence v systému veřejného zdravotního pojištění.

"Zajisté tak bude umožněno efektivněji spravovat veřejné prostředky jdoucí do systému a v konečné fázi zkvalitnit zdravotní péči poskytovanou občanům. V tomto smyslu bude sloučení přínosem pro naplnění cílů reformy zdravotnictví," sdělil Čermák.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) přitom proti fúzi ostře vystupoval. "Fúze obou pojišťoven by totiž byla výhodná zejména pro průmyslovou pojišťovnu a znamenala by nevyrovnané zastoupení pojišťoven na trhu. Vznikla by pojišťovna s geografickou dominancí i velkým počtem pojištěnců. To je proti záměru ministerstva, které by rádo vidělo okolo pěti pojišťoven rozptýlených po území," uvedl v polovině března.

Ministerstvo mělo ovšem samo o sobě jen malou šanci fúzi zabránit, aktuální zákon o zdravotních pojišťovnách mu tuto pravomoc nedává. Mohlo sice zkusit situaci zvrátit přes své zástupce ve správních radách pojišťoven, ti ale tvoří jen jednu třetinu členů.

Obě pojišťovny v nejbližších dnech zašlou žádost o sloučení ministerstvu zdravotnictví, které podle zákona o rezortních, oborových a dalších zdravotních pojišťovnách vydává povolení po vyjádření ministerstva financí.

"Po předpokládaném získání povolení sloučení bude Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance k 1. říjnu 2012 zrušena bez likvidace a její pojištěnci, zaměstnanci, práva, povinnosti a závazky přejdou na právního nástupce Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu," shrnula Mazurová.

Fúzí dosáhnou pojišťovny tržního podílu 11,21 procenta všech pojištěnců. Nynější ČPZP má 737 tisíc klientů a 80 poboček. U Metal-Alliance je registrováno 430 tisíc klientů, kteří si své záležitosti vyřizují v 50 pobočkách. Hlavním smyslem sloučení je podle pojišťoven posílení vyjednávací pozice pojišťovny na trhu a zajištění standardu kvality a dostupnosti péče pro pojištěnce.

Zdroj | Mediafax.cz

Přidat komentář

Komentáře - 7 příspěvků


Související články

Češi mezi bankrotáři, stát škrtí zdravotnické výdaje

Češi jsou jedním z mála národů, které si nechaly sáhnout na zdravotnictví. Zjistili to experti OECD, kteří srovnali zdravotnické výdaje vyspělých zemí v období po finanční krizi.

Lékaři začnou připravovat další protestní akci

Jednání skončila, nikam nevedou. Předsedové místních organizací Lékařského odborového klubu – svazu českých lékařů (LOK-SČL) na celorepublikové poradě odhlasovali, že nemocniční lékaři začnou připravovat další protestní akci.

Petici „SOS zdravotnictví“ podpořilo:
32 876 signatářů
Výpověď podalo:
3 837 lékařů
Do odchodu zbývalo:
5 dní 9 hodin 58 minut 53 vteřin

Memorandum

Dokument, kterým byla ukončena akce Děkujeme, odcházíme, obsahující sedm bodů.

VÍCE INFO

Aktuální problém

Vláda porušuje základní pravidla pro jednání Tripartity, přináší na ní témata již odsouhlasená vládou.
 

VÍCE INFO

10 věcí

10 věcí, které jsme se dozvěděli díky vzpouře lékařů.

VÍCE INFO