Lékaři začnou připravovat další protestní akci

Jednání skončila, nikam nevedou. Předsedové místních organizací Lékařského odborového klubu – svazu českých lékařů (LOK-SČL) na celorepublikové poradě odhlasovali, že nemocniční lékaři začnou připravovat další protestní akci.

Ministerstvo zdravotnictví i vláda již půl roku před vypršením lhůty otevřeně deklarují, že nesplní závazky, k nimž se jménem České republiky zavázaly podpisem Memoranda o úpravě poměrů ve zdravotnictví. Lékaři i ostatní zdravotnický personál jsou přístupem politiků zklamaní a cítí se podvedení. Atmosféra je napjatá zejména v regionálních nemocnicích.

„Lékaři jsou zklamaní, rozzlobení. Zcela jasně se ukázalo, že vláda a političtí představitelé jsou ochotní naslouchat občanům pouze tehdy, pokud jsou pod tlakem. Snaha o konstruktivní jednání ani akce symbolického významu nemají žádný smysl. Lékaři pochopili, že pokud chtějí něco ve zdravotnictví opravdu změnit, je třeba další protestní akce. A ta bude muset být samozřejmě dostatečně razantní,“ říká Martin Engel, předseda LOK-SČL.

Předsedové místních organizací dnes na celorepublikové poradě v pražském kongresovém centru Charitas dali předsednictvu LOK-SČL jasný mandát k tomu, aby další protestní akci začalo připravovat. Ta by podle předsednictva měla vycházet z předchozího protestu, nicméně její detailní koncepce ani načasování zatím nejsou jasné.

„Důležité je, že jsme si nyní společně odsouhlasili, že další jednání nemají smysl a že je třeba opět přejít k činům. Po zkušenostech z akce Děkujeme, odcházíme je jasné, že další protest bude muset být ještě účinnější, ještě více a lépe připravený a že lékaři tentokrát nesmějí zůstat na půli cesty. Nesmějí se nechat uchlácholit sliby, byť písemnými, a couvnout. Zorganizování takové akce ale vyžaduje důkladnou přípravu a dostatek času, a není proto otázkou nejbližších měsíců. Bohužel nás omezuje i skutečnost, že nemocnice zatím nemají uzavřené smlouvy s pojišťovnami a řada lékařů se obává, aby případnými výpověďmi nenapomáhali k bezkoncepčnímu rušení nemocničních zařízení,“ vysvětluje Miloš Voleman, místopředseda LOK-SČL.

Lékaři do další protestní akce počítají se zapojením sester i dalšího zdravotnického personálu, své kroky hodlají navíc koordinovat i se zeměmi Visegrádské čtyřky.

„Situace ve zdravotnictví na Slovensku, v Polsku a Maďarsku je podobná jako u nás. Na konci loňského roku jsme s představiteli odborových svazů jednotlivých zemí podepsali společnou chartu, v níž deklarujeme, že pokud vlády příslušných zemí nebudou ochotny prosadit změny ve zdravotnictví, které by zlepšily postavení zdravotního personálu v nemocnicích a zaručily bezpečnou péči pro pacienty, budeme při případných protestních akcích a podávání hromadných výpovědí postupovat společně. Naše síly budeme nyní soustředit tímto směrem. První akce v rámci Visegrádské čtyřky lze očekávat na podzim,“ dodává Martin Engel.

Zdroj | LOK-SČL
 

Přidat komentář

Komentáře - 8 příspěvků


Související články

Češi mezi bankrotáři, stát škrtí zdravotnické výdaje

Češi jsou jedním z mála národů, které si nechaly sáhnout na zdravotnictví. Zjistili to experti OECD, kteří srovnali zdravotnické výdaje vyspělých zemí v období po finanční krizi.

Postupná přeměna veřejného zdravotního pojištění na soukromé

Ministerstvo zdravotnictví poté, co prosadilo nový zákon O zdravotních službách pokračuje v prosazování postupných kroků, které náš systém veřejného zdravotního pojištění mění na systém soukromého pojištění.

Petici „SOS zdravotnictví“ podpořilo:
32 876 signatářů
Výpověď podalo:
3 837 lékařů
Do odchodu zbývalo:
5 dní 9 hodin 58 minut 53 vteřin

Memorandum

Dokument, kterým byla ukončena akce Děkujeme, odcházíme, obsahující sedm bodů.

VÍCE INFO

Aktuální problém

Vláda porušuje základní pravidla pro jednání Tripartity, přináší na ní témata již odsouhlasená vládou.
 

VÍCE INFO

10 věcí

10 věcí, které jsme se dozvěděli díky vzpouře lékařů.

VÍCE INFO