Češi mezi bankrotáři, stát škrtí zdravotnické výdaje

Češi jsou jedním z mála národů, které si nechaly sáhnout na zdravotnictví. Zjistili to experti OECD, kteří srovnali zdravotnické výdaje vyspělých zemí v období po finanční krizi.

Více než Česká republika škrtají pouze země, které finanční krize přivedla na pokraj bankrotu a které musely žádat zahraniční pomoc. Konkrétně jde o Řecko, Irsko a Island.

Ve studii "Růst ve zdravotnických výdajích brzdí a zastavuje" upozornila OECD, že rokem 2010 skončil dlouhodobý trend rychlého zvyšování veřejných dotací.

"Během období 2000-2009 rostly zdravotnické výdaje skoro o pět procent ročně ve všech vyspělých zemích. V roce 2010 ale následoval nulový růst a předběžná data z některých zemí předpovídají malý nebo žádný růst v roce 2011," stojí ve studii uznávané světové organizace.

Z podrobných tabulek vyplývá, že průměrný roční růst zdravotnických výdajů českého státu dosahoval 5,4 procenta a mírně překračoval průměr OECD. Ještě rychleji rostly veřejné výdaje v dalších zemích, které doháněly vysoký standard západní Evropy, například na Slovensku, v Polsku, Turecku, Řecku, Irsku, Estonsku, Koreji nebo Chile.

V klubu bankrotářů

V roce 2010 ovšem veřejné zdravotnické výdaje spadly v průměrné zemi OECD o polovinu procenta. Důvodem byly výpadky rozpočtových příjmů během krize v roce 2009.

Pouze nejbohatší země jako Spojené státy, Nizozemsko, Německo, Francie nebo Švýcarsko si dovolily ten luxus, že zdravotnické výdaje nadále zvyšovaly aspoň tím tempem, kterým začaly v roce 2010 jejich ekonomiky opět posilovat.

Opačným extrémem byly v roce 2010 Řecko, Irsko a Island, tedy země, které během krize prakticky zbankrotovaly a kde ekonomika zpomalila, i když ve většině Evropy už bylo lépe. Snížily proto zdravotnické výdaje z roku na rok o desetinu.

Do klubu zdravotnických úspor se podle statistiky přidalo i Česko, které škrtlo zdravotnické výdaje skoro o pět procent. Jeho přístup je výjimečný, protože ekonomické oživení bylo v té době stejně rychlé jako například ve Švýcarsku.

Výrazněji škrtalo ještě Estonsko. Jeho úspory byly proti Česku poloviční, i když tamní ekonomika propadla rok předtím o čtrnáct procent, tedy třikrát hlouběji než v Česku.

Škrty bez konce

Experti OECD zjišťovali, na čem stát či veřejné pojišťovny nejvíc ušetřily. Češi, Irové, Islanďané i Estonci slučovali nemocnice a nahrazovali nákladné hospitalizace nabídkou jednodenní chirurgie. Zaváděli či zvyšovali poplatky, například v Irsku za recepty, v Česku za pobyt v nemocnici.

Loňské údaje ze zemí OECD ukazují, že nadále šetří Islanďané, ke kterým se přidali Italové, i když škrty tentokrát dosahují nejvýš dvou procent. Z bilance ministerstva zdravotnictví, pojišťoven a krajů vyplývá, že se k nim přiřadí opět Česko, kde reálné zdravotnické výdaje poklesly o jeden a půl procenta.

Pokud stát, pojišťovny a kraje dodrží své letošní rozpočty, sníží se reálné výdaje na zdravotnictví o dalších 3,3 procenta. Oproti roku 2009 tak Češi za své léčení vydají o desetinu méně.

Zdroj | Aktualne.cz

Přidat komentář

Komentáře - 5 příspěvků


Související články

Lékaři začnou připravovat další protestní akci

Jednání skončila, nikam nevedou. Předsedové místních organizací Lékařského odborového klubu – svazu českých lékařů (LOK-SČL) na celorepublikové poradě odhlasovali, že nemocniční lékaři začnou připravovat další protestní akci.

Postupná přeměna veřejného zdravotního pojištění na soukromé

Ministerstvo zdravotnictví poté, co prosadilo nový zákon O zdravotních službách pokračuje v prosazování postupných kroků, které náš systém veřejného zdravotního pojištění mění na systém soukromého pojištění.

Petici „SOS zdravotnictví“ podpořilo:
32 876 signatářů
Výpověď podalo:
3 837 lékařů
Do odchodu zbývalo:
5 dní 9 hodin 58 minut 53 vteřin

Memorandum

Dokument, kterým byla ukončena akce Děkujeme, odcházíme, obsahující sedm bodů.

VÍCE INFO

Aktuální problém

Vláda porušuje základní pravidla pro jednání Tripartity, přináší na ní témata již odsouhlasená vládou.
 

VÍCE INFO

10 věcí

10 věcí, které jsme se dozvěděli díky vzpouře lékařů.

VÍCE INFO